Saturday 18th of November 2017, 12:48 CET
Khakamada
First name: Irina
Gender: Female
Date of birth: April 13, 1955
Last updated: March 16, 2004
Politician
Russia
 
Former State Duma deputy speaker and member of the political council of the Union of Rightist Forces (SPS)

In 1993, Irina Khakamada was elected to the State Duma from a single-mandate district in Moscow. In 1995, she was re-elected from another Moscow district. In the Duma, she was a member of the Russian Regions faction.

In October 1997, Khakamada left the Duma to head the government's Committee for the Support and Development of Small Business, but that committee was dissolved in September 1998.

In December 1999, Khakamada was again elected to the Duma from the 207th single-mandate district in St. Petersburg, and in May 2000 she replaced Boris Nemtsov as deputy Duma speaker. In May 2001, she was elected co-chairwoman of the SPS.

In the 7 December Duma elections, Khakamada will occupy the No. 2 spot on the SPS party list and will run in St. Petersburg's 209th single-mandate district, where she will be running against Duma Speaker Gennadii Seleznev.
 
Most recent topics:
Login
Name
Password
 
Search
Countries/Regions
Places
Persons
Local Time
15:48
13:48
13:48
15:48
13:48
Russia [BlackSea]
14:48
13:48
13:48
  [Disclaimer] [Comments] [© 2002-2003 blacksea.free.fr]